Blog

05.07.2022 , 12:37 , aktualizacja: 15.07.2022 , 12:53

Ból głowy nie daje Ci żyć ? Fizjoterapeuta może Ci pomóc.

Bóle głowy są często spotykanym zjawiskiem. Każdego z nas choć raz bolała głowa, chociażby z powodu wczorajszej upojnej nocy. Wbrew pozorom kac w tym przypadku to najmniejsze zło. Bowiem ból głowy często jest przyczyną różnych chorób, dolegliwości i zmian zachodzących w naszym organizmie, o których nie mamy zielonego pojęcia. Podstawą leczenia jest znalezienie źródła bólu, czyli postawienie właściwej diagnozy, a w tym może pomóc fizjoterapeuta.

Przyczyny bólu głowy

Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu głowy. Ból głowy może mieć podłoże mięśniowe, neurologiczne, psychologiczne, może być też związany z zaburzoną pracą układu krążenia lub układu metabolicznego. Pierwszym krokiem w skutecznym leczeniu bólu głowy jest prawidłowe zidentyfikowanie rodzaju bólu głowy, którego doświadcza pacjent, a następnie odnalezienie jego przyczyny. Klasyfikację należy rozpocząć od określenia czy ból jest pierwotny, czy też wtórny.

 • PIERWOTNE BÓLE GŁOWY – w tym przypadku, sam ból głowy jest głównym problemem, a nie objawem choroby. Mogą to być napięciowe bóle głowy, klasterowe bóle głowy lub migrena. 
 • WTÓRNE BÓLE GŁOWY – są spowodowane chorobą lub zmianami zwyrodnieniowymi, które wywołują objawy bólu głowy. Mogą być znakiem ostrzegawczym np. urazu głowy, szyi, guza mózgu, tętniaka.

Rodzaje bólu głowy

Czynniki związane ze stylem życia, takie jak stres, brak odpoczynku, postawy ciała, nasza pozycja spania, dieta, aktywność fizyczna, praca zawodowa są ściśle powiązane z niektórymi rodzajami bólu głowy. Rozpoznanie wyzwalaczy i modyfikacja naszych zachowań może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie częstotliwości lub nasilenia tego bólu. 

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje bólu głowy:

 • ból pochodzenia szyjnego,
 • napięciowy ból głowy,
 • migrena

Bóle głowy pochodzenia szyjnego

Spowodowane są dysfunkcją kręgosłupa szyjnego obejmującą kręgi szyjne, mięśnie, powięź, więzadła. Kręgi szyjne mogą ulec uszkodzeniu w wyniku urazu sportowego lub wypadku samochodowego, jednak często ból wynika z nadmiernego obciążenia szyi w wyniku nieprawidłowego jej ustawienia. Jest to problem powszechny zwłaszcza u osób pracujących długo w tej samej pozycji. Ból głowy pochodzenia szyjnego może być spowodowany chorobą zwyrodnieniową lub dyskopatią. 

Objawy bólu głowy pochodzenia szyjnego:

 • dolegliwości nasilone po jednej stronie głowy (najczęściej potylicznej lub skroniowej),
 • ból najczęściej zaczyna się w szyi, a następnie promieniuje ku górze, 
 • ból ma charakter napadowy, często prowokowany jest przez ruch,
 • często towarzyszy mu nadmierne napięcie mięśni karku.

 Napięciowy ból głowy

Równie często co bóle głowy pochodzenia szyjnego występują napięciowe bóle głowy. Często są spowodowane stresem, niedoborem snu, używkami, głodem lub zwiększonym napięciem mięśni szyi i głowy.

Objawy napięciowego bólu głowy:

 • ból głowy ma charakter ściskający,
 • ból odczuwalny jest po obu stronach głowy,
 • narasta zwykle w ciągu dnia,
 • ból nie jest wyzwalany przez aktywność fizyczną.

Migrena

Migrena jest typem bólu głowy, który wiąże się z dodatkowymi objawami. Chociaż przyczyna nadal nie jest dobrze znana, uważa się, że czynniki środowiskowe i genetyczne odgrywają dużą rolę w występowaniu tych rodzaju bólu głowy. Znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. 

Objawy migreny:

 • silny pulsujący ból,
 • bólom towarzysza nudności, wymioty, światłowstręt, nadmierna wrażliwość na hałas, zapach,
 • ból migrenowy jest bezpośrednio poprzedzony, tzw. aurą migrenową, czyli różnymi objawami neurologicznymi np. zaburzenia widzenia, drętwienie twarzy, zawroty głowy.

Jak fizjoterapia może pomóc w leczeniu bólu głowy?

Najczęstszym niefarmakologicznym sposobem leczenia bólu głowy jest fizjoterapia. 

Przede wszystkim udając się do fizjoterapeuty, możemy spodziewać się szczegółowego wywiadu, dotyczącego nie tylko samego bólu głowy, czyli jego lokalizacji, pory występowania, czynnikach wyzwalających, natężeniu itp. Spodziewajcie się, że zostaniecie zapytani o Wasze nawyki żywieniowe, przyjmowane leki, styl życia, czy pracę. Dokładny proces oceny obejmuje analizę Waszych objawów, Waszego ciała i stylu życia. Fizjoterapeuta oceni Twoją postawę, wzorce ruchowe, napięcie mięśniowe, siłę mięśniową oraz zakres ruchu. Celem takiego postępowania na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty jest znalezienie źródła bólu głowy, po to, aby zmniejszyć objawy i złagodzić ból, znaleźć przyczynę i ją wyeliminować.

Leczenie bólu głowy i powiązanych objawów może obejmować terapię manualną, masaż tkanek głębokich, mobilizacje i manipulacje, poizometryczną relaksację mięśni, techniki tkanek miękkich, suche igłowanie, pinopresurę i przede wszystkim ćwiczenia oraz edukację pacjenta. Fizjoterapeuta pracuje nie tylko z tkanką, ale też z osobą. My jako specjaliści mamy pomóc pacjentom cierpiącym na bóle głowy zmienić ich styl życia i złe nawyki po to, aby ból pojawiał się coraz rzadziej, o ile nie wcale. Ćwiczenia dostosowane są indywidualnie do konkretnego przypadku. Polegają one na wzmocnieniu mięśni, poprawie propriocepcji, czyli czucia głębokiego i korekcji nieprawidłowych wzorców ruchowych.

Pacjent zostanie poinstruowany jak radzić sobie samodzielnie z napięciem mięśniowym, jakie ćwiczenia należy wykonywać w domu, w celu utrzymania poprawy w jak najdłuższej perspektywie oraz zapobiec nawrotom bólu głowy. 

Skuteczność fizjoterapii w leczeniu bólu głowy

Warto zapoznać się z najnowszymi badaniami naukowymi, oceniającymi skuteczność fizjoterapii w leczeniu bólu głowy. 

Publikacja Jung A. z 2022 r. badała wpływ fizjoterapii na parametry bólu głowy oraz jakość życia pacjentów z napięciowym bólem głowy. Jak wynika z badania terapia manualna i ćwiczenia były najskuteczniejszymi metodami zmniejszającym częstość bólu głowy. 

Z kolei przegląd systematyczny Turkistani A. z 2021 r. oceniał skuteczność akupunktury i terapii manualnej w napięciowym bólu głowy. Randomizowane kontrolowane badania przeprowadzone w różnych krajach wykazały, że terapia manualna również znacząco zmniejszyła intensywność bólu głowy. Terapia manualna ma skuteczność porównywalną z lekami. Dostępne dane sugerują, że zarówno akupunktura, jak i terapia manualna mają korzystny wpływ na leczenie objawów napięciowego bólu głowy. 

Celem publikacji Luedtke K. z 2015 r. było przeprowadzenie przeglądu systematycznego oceniającego skuteczność różnych metod fizjoterapeutycznych w leczeniu migreny, napięciowego bólu głowy oraz bólu głowy pochodzenia szyjnego. Jak pokazują wyniki fizjoterapia, ma pozytywny wpływ na zmniejszenie częstotliwości, intensywności i czasu trwania bólu głowy.

To tylko kilka przytoczonych badań. Jednak o wiele więcej publikacji wykazuje korzystny wpływ fizjoterapii w leczeniu bólu głowy.

Umów się do fizjoterapeuty

Jeśli cierpisz na bóle głowy, możesz znaleźć nas w Szczecinie i umówić się na wizytę do jednego z naszych doświadczonych fizjoterapeutów. Wiesz już, jak działamy i na czym się skupiamy. Razem opracujemy plan działania i osiągniemy cel, którym jest poprawa jakości Twojego życia.

Wizytę umówisz TUTAJ.

Cennik

PIERWSZA Wizyta (60 min) – 190 zł

Wizyta STANDARD (kolejna | 60 min) – 160 zł

Pełnowartościowa wizyta KRÓTKA (30 min) – 90 zł

Zajęcia KOREKCYJNE 1 os (60 min) – 150 zł

Zajęcia KOREKCYJNE 2 os (60 min) – 90 zł/os

O autorze

Grzegorz Ligocki

Grzegorz to nasz fizjoterapeuta specjalizujący się bólami głowy. Jest także świetny w terapii mniejszych stawów, takich jak staw skokowy lub nadgarstkowy. Od zawsze zainteresowany powiązaniami w ludzkim ciele.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x