Blog

19.10.2022 , 21:27

Igłoterapia – kiedy warto skorzystać?

Suche igłowanie jest metodą fizjoterapeutyczną coraz chętniej stosowaną w gabinetach. Nic w tym dziwnego, skoro w połączeniu z innymi metodami fizjoterapeutycznymi, suche igłowanie może pomóc w leczeniu wielu stanów chorobowych. Pomimo tego, że suche igłowanie nie jest nowością, to nadal znaczna część osób wie o niej bardzo mało i błędnie myli ją z akupunkturą. W artykule dowiesz się, czym jest suche igłowanie i jaka jest jego metodyka, jakie są techniki igłoterapii, jakie zastosowanie ma suche igłowanie oraz jakie są przeciwwskazania do tej metody?

Czym jest suche igłowanie?

Suche igłowanie (igłoterapia, z ang. dry needling, DN) to metoda fizjoterapeutyczna, która wykorzystuje sterylne, jednorazowe igły akupunkturowe do leczenia niektórych dolegliwości, zwłaszcza zespołu bólu mięśniowo-powięziowego. Suchego igłowania nie należy mylić z akupunkturą. Jedynym podobieństwem łączącym te dwie metody są igły. Suche igłowanie polega na nakłuciu punktu spustowego, odpowiedzialnego za ból mięśniowo-powięziowy, wykorzystując reakcje fizjologiczne. Natomiast podstawą dla akupunktury jest medycyna chińska, tam igły wbijane są w punkty na przebiegu meridianów. 

Podczas nakłuwania igłą, nie zostaje wprowadzony do organizmu żaden płyn, stąd nazwa „suche” igłowanie. Możemy uznać, że igła jest przedłużeniem palców fizjoterapeuty.

Jaka jest metodyka igłoterapii?

Przede wszystkim, zanim fizjoterapeuta zacznie nakłuwać pacjenta, musi przeprowadzić dokładny wywiad i diagnostykę. Ważną zasadą suchego igłowania jest to, aby przy każdym zabiegu stosować jak najmniej nakłuć, uzyskując jednocześnie jak największą skuteczność. Igłoterapia polega na palpacyjnym znalezieniu przez fizjoterapeutę punktów spustowych. W znalezionych punktach spustowych umieszcza się igły, które mechanicznie oddziałując, stymulują tkankę. W trakcie zabiegu fizjoterapeuta porusza nakłutą w tkance igłą w kierunku górnym i dolnym. Celem takiej czynności jest większa penetracja i uwolnienie punktu spustowego. Zabieg trwa od 10 do 30 min.

Aby lepiej zrozumieć, czym jest suche igłowanie, musimy zagłębić się w zespół bólu mięśniowo-powięziowego, a dokładniej w jego przyczynę, czyli punkty spustowe.

Czym są punkty spustowe?

Punkty spustowe to bolesne i bardzo wrażliwe na dotyk zgrubienia występujące w mięśniach lub powięzi, powodujące wzmożone napięcie mięśniowe. Skutkiem powstania punktów spustowych są uszkodzone sarkomery. Dzieje się tak, gdy sarkomery są trwale kurczone przez ciągłe uwalnianie acetylocholiny, co zapobiega rozluźnieniu włókien i zmniejsza przepływ krwi. Najczęstszą przyczyną powstawania punktów spustowych jest przeciążenie mięśnia, uraz, stres, zaburzona gospodarka hormonalna, deficyt witaminowy.

Techniki suchego igłowania

Możemy wyróżnić dwie techniki suchego igłowania. Pierwsza to taka, w której fizjoterapeuta nakłuwa igłę bezpośrednio w miejscu bólu, czyli np. w miejscu punktu spustowego. Natomiast druga technika pozwala nam szerzej spojrzeć na zależność naszego ośrodkowego układu nerwowego. W tym przypadku fizjoterapeuta nie nakłuwa igły w miejscu bólu, a w obszarach wokół tego miejsca. Ta technika opiera się na założeniu, że ból jest wynikiem większego problemu.  Warto dodać, że suche igłowanie przynosi wiele korzyści i jest skuteczną metodą leczenia w wielu innych przypadkach. Igłoterapia jest wskazaniem do terapii blizn, ścięgien i powięzi.

TERAPIA BLIZN

Gojenie ran to złożony proces, który obejmuje trzy fazy: fazę zapalną, fazę proliferacyjną oraz fazę przebudowy. W niektórych przypadkach może dojść do zaburzeń tego procesu, co może powodować powstanie blizn (bliznowce, blizny zanikowe, blizny przerostowe). Suche igłowanie poprawia krążenie i przyśpiesza proces zapalny organizmu. Ponadto poprzez manipulację igłą zdeformowaną tkankę stymulujemy i pobudzamy fibroblasty, które odgrywają ważną rolę w przebudowie tkanki. Zatem igłoterapię możemy stosować do celów gojenia i odbudowy blizn.

BÓLE GŁOWY

Suche igłowanie jest skuteczną opcją leczenia, ponieważ pozwala na uwolnienie napięcia z mięśni szyi, głowy, ramion. Niektóre rodzaje bólów głowy są spowodowane dużym napięciem mięśniowym, dlatego też za pomocą igłoterapii możemy ten problem rozwiązać, bezpośrednio lecząc te ograniczenia. Kontakt z igłą powoduje rzeczywistą zmianę chemiczną w mięśniu, która uwalnia napięcie, zwiększa przepływ krwi i tym samym łagodzi ból.

TENDINOPATIE

Ścięgna na ogół mają słabe ukrwienie, dlatego są podatne na zaburzenia naczyniowe w określonych obszarach. Suche igłowanie może pomóc poprawić siłę i elastyczność ścięgien. Istnieją również dowody na to, że igłoterapia może pomóc zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie u osób z tendinopatią. W tym przypadku igła nie jest wprowadzana do punktów spustowych, ale bezpośrednio do gojącej się tkanki. W ten sposób dążymy do zainicjowania zwiększonej reakcji gojenia w tkance. 

DOLEGLIWOŚCI LECZONE TERAPIĄ – SUCHE IGŁOWANIE

Podsumowując, igłoterapia może mieć zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Wszystko zależy od doświadczenia i umiejętności fizjoterapeuty. Wśród wskazań do suchego igłowania możemy wymienić:

 • łokieć tenisisty,
 • łokieć golfisty,
 • kolano skoczka,
 • zapalenie ścięgna Achillesa,
 • bóle głowy różnego pochodzenia,
 • bóle przeciążeniowe mięśni,
 • bóle spowodowane napięciem mięśniowym,
 • shin splints,
 • zespół pasma biodrowo-piszczelowego.

Przeciwwskazania do igłoterapii

Należy zaznaczyć, że pomimo tego, że suche igłowanie znajduje skuteczne zastosowanie w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, to jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jego stosowania, o których warto pamiętać. Do przeciwwskazań do suchego igłowania należą:

 • infekcja,
 • otwarte rany, otarcia, oparzenia,
 • nowotwory,
 • chorobowe zmiany skórne,
 • choroby zakaźne,
 • gorączka,
 • zakrzepica,
 • epilepsja,
 • igłofobia.

Umów się na wizytę do fizjoterapeuty

Być może korzystałeś już z usług fizjoterapeuty i wydaje Ci się, że nic już nie rozwiąże Twojego problemu. Nic bardziej mylnego. Każdy fizjoterapeuta pracuje z pacjentem inaczej, posiada inne umiejętności i doświadczenie. 

Jeżeli cierpisz na bóle głowy, masz bliznę, z którą chciałbyś popracować, skarżysz się na bóle mięśni lub ścięgien, umów się na wizytę do naszego fizjoterapeuty. Dominik Taczkowski wykonuje igłoterapię w naszym zespole. Zadba o Ciebie kompleksowo i dobierze najlepsze dla Ciebie metody fizjoterapeutyczne, tak by pomóc Ci pozbyć się problemu. 

Gabinet, w którym spotkasz Dominika, mieści się na ul. Sarniej 8 (w centrum My Way Fitness). Wizytę możesz umówić TUTAJ.

Pozwól zadbać o siebie!

Do zobaczenia!

Cennik

Wizyta STANDARD | 45 min – 180 zł

Pakiet 5 – 800 zł (OSZCZĘDZASZ 20 zł na wizycie!)

Tomasz Garbacewicz
O autorze

Tomasz Garbacewicz

Tomek to specjalista od dużych stawów, takich jak staw kolanowy, barkowy czy biodrowy. W swojej pracy kładzie mocny nacisk na indywidualnie dobrane ćwiczenia wzmacniające.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x