Blog

15.07.2022 , 12:37 , aktualizacja: 15.07.2022 , 12:52

Masaż jako uzupełnienie fizjoterapii? Zdecydowanie TAK!

Masaż niesie za sobą mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ale czy masaż może stanowić uzupełnienie fizjoterapii? W artykule dowiecie się, jak masaż może uzupełniać fizjoterapię i jak może być wykorzystywany przez fizjoterapeutów.

Czy masaż uzupełnia fizjoterapię?

Większość urazów, które nas dotykają, wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania tkanki miękkiej, czyli mięśni, powięzi, więzadeł, ścięgien. W tym wypadku fizjoterapeucie nie pozostaje nic innego jak zacząć pracować z tkanką miękką. Jak wiemy, fizjoterapeuta w czasie procesu rehabilitacji skupia się w dużej mierze na edukacji i ćwiczeniach. Praca z tkanką stanowi nie kiedy ułamek tego procesu. Profesjonalny fizjoterapeuta zdaje sobie sprawę z tego, że taka praca na samej tkance powinna zajmować znacznie więcej czasu. Wówczas idealnym rozwiązaniem zarówno dla fizjoterapeuty, jak i pacjenta jest wsparcie masażysty. Praca zespołowa między masażystą a fizjoterapeutą jest bardzo korzystna dla obu stron. Jako zespół jesteśmy w stanie lepiej podejść do kontuzji na każdej płaszczyźnie, co pozwala nam na skuteczny i efektywny powrót do zdrowia 

To działa także w drugą stronę. Jeżeli często chodzisz na masaż nie z powodu relaksu, a bólu i  dyskomfortu, wówczas warto zasięgnąć oceny fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta spojrzy na problem z innej perspektywy, dzięki czemu szybciej pozbędziesz się problemu.

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich jest często włączany do planów leczenia fizjoterapeutycznego. Masaż tkanek głębokich jest masażem, w którym każdy ruch i technika ukierunkowane są na cel. W masażu tkanek głębokich nie ma ślizgania się po tkance, każdy ruch ma za zadanie oddziaływać na strukturę, a nie jedynie doprowadzić do odżywienia tkanki. Aby dotrzeć do głębokiej tkanki mięśniowej, terapeuta masuje mięśnie warstwa po warstwie, wywierając coraz większy nacisk.  Podczas masażu tkanek głębokich przez masażystę wykorzystywana jest nie tylko cała dłoń, ale także pięści, łokcie i przedramiona. Istotne w tym rodzaju masażu jest to, że siła nacisku nie jest spowodowana napięciem masażysty, a jego ciężarem, wynikającym z odpowiedniej pozycji masażysty i ustawienia stołu. Większy nacisk pozwala masażyście dotrzeć do najgłębszych warstw mięśni i ścięgien, do których nie docierają inne formy masażu. Masaż ten jest polecany zwłaszcza dla osób z kontuzjami i sportowców. 

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny jest łagodniejszy niż masaż tkanek głębokich. Masażu klasyczny jest ukierunkowany zwłaszcza dla osób, których nadmierne napięcie mięśniowe jest spowodowane codziennymi czynnościami, takimi jak praca siedząca przy komputerze, praca stojąca. Masaż klasyczny jest korzystny zwłaszcza dla osób, które mają napięte ramiona, kark, plecy, ale nie tylko. Podczas masażu klasycznego wykorzystuje się takie techniki jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, czy ruchy bierne w stawach. Techniki te wykonywane w odpowiedniej kolejności mają za zadanie zwiększyć przepływ krwi, odżywić tkankę, stymulować zakończenie nerwowe i zmniejszyć napięcie mięśniowe.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to forma delikatnego masażu, który pobudza przepływ płynów limfatycznych. Płyn w układzie limfatycznym pomaga usuwać odpady i toksyny znajdujące się w naszym ciele. Niektóre schorzenia mogą powodować gromadzenie się płynu limfatycznego, w wyniku czego powstaje obrzęk limfatyczny. Drenaż limfatyczny ma na celu usprawnienie przepływu płynu limfatycznego, co powoduje zmniejszenie obrzęku. Masaż limfatyczny przynosi korzyści osobom z obrzękiem limfatycznym, po operacjach, z fibromialgią i innymi schorzeniami, powodującymi nagromadzenie się płynów.

Masaż tkanek miękkich

Masaż tkanek miękkich właściwie śmiało możemy nazwać terapią tkanek miękkich, ponieważ obejmuje on wiele metod i technik o różnorodnym zastosowaniu. Masaż tkanek miękkich poprzez przywrócenie odpowiedniej struktury tkankom ma za zadanie ułatwić im pełnienie swojej fizjologicznej funkcji. Tkanka miękka to nic innego jak mięśnie, więzadła, ścięgna, torebki stawowe i powięź. Nasza powięź jest ciągłą trójwymiarową siecią otaczającą nasze mięśnie, naczynia i narządy. Jest wyjątkowa, ponieważ ma zdolność do adaptacji. A więc wszelkie obciążenia, urazy, stres, warunki pracy oddziałują na naszą powięź, które mogą prowadzić do jej dysfunkcji. Powięź staje się wówczas nieelastyczna, nienawodniona, nieodżywiona, napięta i podatniejsza na urazy. Różne koncepcje terapii tkanek miękkich są w stanie przywrócić powięzi jej prawidłowe funkcjonowanie i zlikwidować ból. Masaż tkanek miękkich obejmuje między innymi: terapię punktów spustowych, poizometryczną relaksację mięśni, czy rozluźnianie mięśniowo-powięziowe.

Masaż relaksacyjny

Głównym celem masażu relaksacyjnego jest odstresowanie, wyciszenie i odprężenie umysłu i ciała. Jest to najmniej intensywna forma masażu, jeśli chodzi o łagodzenie bólu, ale nadal jest bardzo terapeutyczna, szczególnie w intensywnym życiu, w którym żyjemy dzisiaj. Ten styl masażu wspomaga zdrowie psychiczne i emocjonalne, ponieważ uspokaja umysł i układ nerwowy. Masaż relaksacyjny zapewnia ogólne rozluźnienie, pobudza przepływ krwi w całym ciele i pomaga wzmocnić układ odpornościowy poprzez stymulację układu limfatycznego. 

Szczecin – Wielgowo – tu zajmiemy się Tobą kompleksowo!

Wspólnym celem fizjoterapeutów i masażystów jest niesienie ulgi swoim pacjentom. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze efekty przynosi praca zespołowa. Tak się składa, że nasz gabinet zlokalizowany w dzielnicy Szczecin – Wielgowo ma w swoim zespole samych świetnych specjalistów, zarówno fizjoterapeutów, jak i masażystów. 

Masaż tkanek głębokich, masaż powięziowy, masaż tkanek miękkich, masaż relaksacyjny, masaż klasyczny czy masaż limfatyczny? Nie wiesz, jaki masaż będzie najlepiej uzupełniał Twoją fizjoterapię? Nie musisz się o to martwić nasi specjaliści, dobiorą masaż właściwy i najlepszy dla Twojego przypadku. Więc jeżeli chcesz, żeby Twój problem został rozwiązany, jak najlepiej umów się TUTAJ na wizytę.

Cennik

Wizyta STANDARD | 45 min – 180 zł

Pakiet 5 – 800 zł (OSZCZĘDZASZ 20 zł na wizycie!)

Alicja Wyglądacz
O autorze

Alicja Wyglądacz

Alicja to trenerka, która uczy naszych pacjentów prawidłowego ruchu. Słabym ogniwom w Twoim ciele możesz powiedzieć „PA PA”! Ala jest także masażystką, która harmonizuje ciała naszych pacjentów między treningami i fizjoterapią.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x