Blog

30.12.2022 , 20:30 , aktualizacja: 30.12.2022 , 20:34

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – fizjoterapia jest konieczna

Częstym problemem zgłaszanym przez pacjentów u ortopedy jest ból w okolicy kości piętowej. Wówczas najczęstszą diagnozą stawianą przez lekarzy jest ostroga piętowa. Jednak trzeba podkreślić, że ostroga piętowa jest jedynie objawem radiologicznym. Dolegliwością, z którą mamy do czynienia jest zapalenie rozcięgna podeszwowego, które może uprzykrzyć życie. W tym artykule dowiesz się: Czym jest zapalenie rozcięgna podeszwowego? Jakie objawy świadczą o zapaleniu rozcięgna podeszwowego? Jakie czynniki predysponują do pojawienia się zapalenia rozcięgna podeszwowego? Jak leczyć zapalenie rozcięgna podeszwowego i jaką rolę w leczeniu odgrywa fizjoterapia?

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – czym jest?

Rozcięgno podeszwowe składa się z trzech części – przyśrodkowej, centralnej i bocznej.  Odpowiada ono za ruchomość i stabilizację stopy podczas chodu i biegu.  Rozcięgno podeszwowe to mocne pasmo łącznotkankowe, które ciągnie się od guzowatości kości piętowej do podstawy dystalnych części paliczków palców stopy. Skrócenie tych struktur będzie wpływało na ograniczenie ruchomości zgięcia grzbietowego stawu skokowego.  Zapalenie powięzi podeszwowej to stan, który powoduje stan zapalny (obrzęk) powięzi podeszwowej, a dokładniej przyczepu bliższego rozcięgna podeszwowego.

Jak dochodzi do zapalenia rozcięgna podeszwowego?

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest uważane także za zwyrodnienie, dlatego, że zdrowa powięź podeszwowa z czasem ulega uszkodzeniu. Zwyrodnienie to jest wieloprzyczynowe.  Najczęściej przyczyna zapalenie rozcięgna podeszwowego jest stałe i zbyt duże jego obciążenie lub uraz. Czynności lub zawody wymagające dużej ilości chodzenia, biegania i tańca są często związane z rozwojem zapalenia powięzi podeszwowej.

Czynniki ryzyka zapalenia rozcięgna podeszwowego

Zapalenie powięzi podeszwowej jest spowodowane wieloma czynnikami. Przyczynami lub czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zaburzeń rozcięgna podeszwowego jest:

 • nadmierna pronacja,
 • płaskostopie i stopa wydrążona,
 • osłabione mięśnie zginaczy podeszwowych stopy,
 • otyłość – może nawet 7- krotnie zwiększyć tendencje do wystąpienia dolegliwości,
 • długotrwałe stanie, chodzenie lub bieganie, zwłaszcza po twardych powierzchniach,
 • niewłaściwe obuwie,
 • napięte mięśnie łydek lub ścięgno Achillesa,
 • intensywne treningi i brak odpowiedniej regeneracji,
 • rodzaj wykonywanej pracy – głównie praca stojąca,
 • urazy w obrębie kości piętowej.

Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego

Charakterystycznym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego jest ból, który najsilniej odczuwany jest rano, zwłaszcza kilka pierwszych kroków jest bardzo bolesnych. Podobnie dzieje się po dłuższym bezruchu stopy, np. siedzeniu. Ból nasila się przy wykonywaniu czynności o dużym obciążeniu, takich jak bieganie czy skakanie. Ból ten opisywany jest przez pacjentów jako tępy, piekący, kłujący. Częstym porównaniem jest uczucie małego kamyczka uwierającego stopę. Objawy mogą wystąpić obustronnie (w obu stopach) lub jednostronnie. Ból jest zwykle zlokalizowany na wewnętrznej krawędzi pięty. Z czasem stan zapalny na ogół się pogarsza, a intensywność bólu wzrasta. Inne objawy mogą obejmować:

 • skurcze,
 • ograniczony zakres ruchu,
 • mrowienie,
 • obrzęk pięty,
 • tkliwość pięty,
 • problemy z chodzeniem.

Jak zdiagnozować zapalenie rozcięgna podeszwowego?

Diagnozę stawia się na podstawie prostego wywiadu i badania fizykalnego. Ból pięty, który jest najgorszy rano lub po dłuższym siedzeniu, który zwykle ustępuje po pewnym ruchu, w połączeniu z tkliwością w miejscu przyczepu rozcięgna podeszwowego wskazuje na zapalenie powięzi podeszwowej.

Lekarz może zlecić wykonanie badań obrazowych, głównie USG lub RTG w celu wykluczenia innych możliwych schorzeń. Na zdjęciu rentgenowskim przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego widoczny będzie wyrostek, czyli kolec kości piętowej. Jest to tzw. ostroga piętowa, która jest charakterystyczna dla tego schorzenia.

Leczenie i fizjoterapia zapalenia rozcięgna podeszwowego

W początkowej fazie leczenie ostrogi piętowej skupia się na wygaszeniu bóli i redukcji stanu zapalnego, dlatego stosuje się głównie środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a także zabiegi fizykalne. Jeżeli chodzi o fizykoterapię najczęściej stosowanymi zabiegami, jest fala uderzeniowa, laseroterapia, ultradźwięki, kąpiel wirowa, krioterapia, czy fonoforeza. Ulgę przynosi stosowanie zimnych okładów lub kompresów oraz użycie specjalnych wkładek amortyzujących, które zabezpieczają piętę podczas chodu i odciążają całą stopę.

W późniejszym etapie, gdy stan zapalny i ból został wyciszony, kluczowym elementem leczenia jest fizjoterapia, zwłaszcza kinezyterapia. Ćwiczenia skupiają się na rozciąganiu i wzmacnianiu określonych grup mięśniowych. W przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego mięśnie, które są nadmiernie napięte i bolesne to mięśnie łydki, dlatego też te struktury należy rozciągać, natomiast wzmacniać łuk podłużny przyśrodkowy stopy.  Po ćwiczeniach fizjoterapeuci często stosują metodę kinesiotapingu, aby spotęgować efekty rehabilitacji. Oprócz ćwiczeń i kinesotapingu ważnym elementem fizjoterapii jest terapia manualna. Metodami korzystnie wpływającymi na leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego jest mobilizacja tkanek miękkich, masaż powięziowy, czy igłoterapia.

Kiedy udać się do fizjoterapeuty?

Jeżeli obserwujesz u siebie typowe zapaleniu rozcięgna podeszwowego objawy, czyli:

 • silny ból pięty rano podczas stawiania pierwszych kroków lub po dłuższym siedzeniu,
 • tkliwość pięty,
 • wyczuwasz zgrubienie w okolicy pięty,
 • ból pięty nasila się podczas wysiłku fizycznego np. chodzenia, biegania, skakania,
 • należysz do grupy ryzyka (wykonujesz pracę stojącą, intensywnie trenujesz, masz problemy z nadwagą, miałeś w przeszłości przebyte urazy w obrębie stawu skokowego i ścięgna Achillesa),

bez zbędnej zwłoki udaj się do fizjoterapeuty!

Zależy Ci na jakości? Szukasz wykwalifikowanego specjalisty, podchodzącego do problemu kompleksowo? Mieszkasz w Szczecinie? W takim razie dobrze trafiłeś.

Zapisz się na wizytę do naszych fizjoterapeutów. Nasz gabinet mieści się w dwóch lokalizacjach w Szczecin – Warszewo i Szczecin – Wielgowo.

Nasi fizjoterapeuci czekają na Ciebie.

 

Cennik

Wizyta STANDARD | 45 min – 180 zł

Pakiet 5 – 800 zł (OSZCZĘDZASZ 20 zł na wizycie!)

Tomasz Garbacewicz
O autorze

Tomasz Garbacewicz

Tomek to specjalista od dużych stawów, takich jak staw kolanowy, barkowy czy biodrowy. W swojej pracy kładzie mocny nacisk na indywidualnie dobrane ćwiczenia wzmacniające.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x